Traumatickou minulost území a bolavá místa historie není nikdy dobré vytěsňovat. Je třeba o nich mluvit, vstupovat do dialogu, dávat prostor všem, koho se dotýkají. Poznávání a práce s minulostí nám umožňuje vytvářet plnohodnotnou budoucnost. Na Karvinsku jsou mnozí lidé, kterým jsou tyto myšlenky blízké a kterým záleží na budoucnosti i minulosti našeho území.

Takto by se ve velké zkratce daly shrnout dvě velmi zajímavé akce minulého týdne, na které jsme byli pozvaní.

Organizace Gulag.cz pozvala do ČR paní Lindu Norris ze světové koalice muzeí svědomí (International Coalition of Sites of Conscience) sdružující více než 350 muzeí a historických památek v 66 zemích světa. 

V pondělí se v nedaleké Doubravě konal workshop pro místní odborníky (zástupci samospráv, institucí a organizací působících na Karvinsku), na němž se s námi paní Linda podělila o své mnohaleté zkušenosti s prací na územích s pohnutou historií a poté nás provedla sérií civčení a diskuzí věnovaných území staré Karviné a přístupu k paměti tohoto místa.

V podobném duchu se nesla také večerní veřejná debata v ostravském Centru PANT, kde nejen hosté na pódiu, ale také publikum vedli zajímavou a mnohavrstvou debatu o důsledcích důlní činnosti, minulosti i budoucnosti Karviné, česko-polských vztazích apod. 

Děkujeme organizátorům za možnost zúčastnit se těchto výjimečných setkání a také za vytvoření prostoru ke vzájemnému sdílení.

Kategorie: Kronika

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *